A może tanie portugalskie wakacje w Tomar?

Dodano:

Każdy, kto szuka dla siebie miłych wakacji, musi się zmierzyć z szeregiem problemów. Najlepiej gdyby było zarazem i tanio i ciekawie. Tylko gdzie się wybrać, aby znajomi ze zdziwienia otworzyli oczy i aby nikt w towarzystwie nie powiedział krótkiego "A tak, wiem, byłem" ? Rozwiązaniem tego problemu może być malownicze portugalskie miasteczko Tomar.

Dlaczego właśnie tam? Ponieważ dobrze usytuowane małe miasteczko jest znacznie tańsze dla turysty niż duży ośrodek turystyczny. Ponieważ nie każdy chce wypoczywać pośród tłumów i wśród zgiełku wielkiej metropolii. Ponieważ Tomar jest piękny i nawet nie wyjeżdżając z niego będziemy mieli niezapomniany tydzień wrażeń.

To malownicze miasto od razu zachwyci nas swoimi białymi domami, rozciągającymi się na zielonych tarasach. Zbudowane na planie szachownicy, rozkłada się po dwóch stronach rzeki Nabao, wypływającej gdzieś z pustynnych rejonów Portugalii i znikającej w oceanie. Ale to nie zachwycająca starówka, ani piękna przyroda jest największą atrakcją Tomaru. To średniowieczny klasztor Convento de Christo, wpisany na listę zabytków UNESCO, główna siedziba zakonu Templariuszy, zanim odeszli w mrok dziejów. Stąd rycerze w białych płaszczach wyruszali na krucjaty, by nieść światło wiary na piaski Sahary. Później klasztor stał się miejscem kultu religijnego, zyskując cudowne renesansowe krużganki.

W samym mieście, pośród wielu innych zabytków, warto obejrzeć gotycki kościół São João Baptista z piękna dzwonnicą, czy piętnastowieczną synagogę. Jeśli komuś będzie mało, to może odwiedzić Museu dos Fósforos, czyli muzeum zapałek. Jest tam niezwykła kolekcja zapałek ze 104 krajów świata.

Tomar to miasteczko studenckie ale dla nas to wspaniała baza wypadowa. Leży w samym centrum Portugalii, a już paręnaście kilometrów od niego jest Fatima. Miejsce objawień Maryjnych, licznych cudów i uzdrowień. Z Tomaru niedaleko też jest do większych miast wartych odwiedzenia. Do Lizbony, do Coimbry, do Santarem. Wszędzie gdzie tylko zapragniemy znajdziemy wiele atrakcji turystycznych i wrażeń. No i to wszystko przecież za znacznie mniejszą cenę niż w innych turystycznych miejscowościach.

Portugalia: Tomar - rezerwacja »

wszystkie artykuły »

Szukaj na mapie