Atrakcje Beskidu Śląskiego

Dodano:

Beskid Śląski to najbardziej popularna i najczęściej odwiedzana przez turystów część polskich Beskidów. Choć na szlakach spotkać można czasami całe „pielgrzymki”, nie brak tu i miejsc cichych, spokojnych. Beskid Śląski to nie tylko liczne schroniska oraz wyciągi, którymi można dostać się na tutejsze szczyty. To również piękne polanki widokowe, bogaty folklor oraz ciekawa przyroda. Tu również, u źródeł Wisły, można miło spędzić czas na zabawie, górskich wędrówkach. Nie brak też atrakcji dla dzieci: liczne parki linowe oraz tory saneczkowe gwarantują najmłodszym udany wypoczynek.

Chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem jest pasmo Czantorii. Równie popularna jest Barania Góra oraz Skrzyczne. Ze względu na bliskość wielkiego miasta oraz kolejkę linową, tłumy turystów każdego roku odwiedzają rejon Klimczoka i Szyndzielni. Swą specyfikę ma również Równica, na szczyt której prowadzi asfaltowa droga. Tu znajduje się chyba jedyne górskie schronisko, do którego każdy dojechać może własnym samochodem.

Beskid Śląski to przede wszystkim rolnictwo i turystyka. Panują tu idealne warunki do wypoczynku zarówno dla tych, którzy lubią sobie poleniuchować, jak i dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Zimą czekają na turystów stoki narciarskie, latem – gęsta sieć szlaków turystycznych. Sporo zabytków sprawia, że i miłośnicy historii nie mają powodów do narzekań. Warto zobaczyć m.in. zameczek prezydencki w Wiśle, zabytki Ustronia oraz Bielska.

Bogaty jest tutejszy folklor. Gwara oraz stroje ludowe są tu do dnia dzisiejszego chętnie używane, zaś liczne imprezy folklorystyczne (zwłaszcza Tydzień Kultury Beskidzkiej) sprawiają, że każdy może się zapoznać z miejscową tradycją i poznać jej piękno. Największą sławę zdobyły bez wątpienia koronki z Koniakowa oraz zespoły muzyczne z Istebnej. To właśnie w Istebnej zobaczyć można ciekawy zbiór ludowych instrumentów muzycznych, które zgromadzone zostały w Chacie Kawuloka. Kulturę ludową poznać można również w centrum Wisły, w której działa Muzeum Beskidzkie.

wszystkie artykuły »

Szukaj na mapie