Atrakcje Poznania. Ostrów Tumski.

Dodano:

Poznański Ostrów Tumski, przyłączony w XVIII wieku do miasta, otoczony wodami, to ważna wyspa. Tu w X wieku powstał pierwszy gród – zalążek dzisiejszego Poznania. Tu od XIII wieku urzędowali biskupi poznańscy. Dzisiaj Ostrów Tumski jest obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki przybywającego do Poznania.

Ostrów Tumski to wspaniałe zabytki: katedra, kościół NMP oraz Muzeum Archidiecezjalne. Każdy z nich jest wyjątkowy i zasługuje na szczególną uwagę.
Katedra na Ostrowie Tumskim to imponująca, trójnawowa bazylika otoczona wieńcem kaplic. Relikty najstarszych stojących w tym miejscu budowli można zobaczyć w krypcie, do której wejście znajduje się pod kościelną wieżą. Tu również można zobaczyć groby (a raczej ich pozostałości) Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego.
W katedrze tej zobaczyć można również bardzo ciekawy ołtarz główny z 1512 roku. Dużą atrakcją są również późnogotyckie stalle z początku XVI wieku. Przy prezbiterium zobaczyć można również płytę, która upamiętnia pierwszego z poznańskich biskupów – Jordana. To jeden z najnowszych elementów wystroju wnętrza tej okazałej świątyni.
Ze wszystkich kaplic największym uznaniem cieszy się Złota Kaplica z pierwszej połowy XIX wieku, która powstała jako mauzoleum Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Ciekawa jest również kaplica Krzyża Świętego z renesansowym nagrobkiem Górków.
Katedra na Ostrowie Tumskim to nie tylko wspaniała świątynia, to również ważna nekropolia. Tu spoczywają pierwsi władcy polscy oraz piastowscy książęta. Oprócz Mieszka I i Bolesława Chrobrego spoczywają tu Mieszko II oraz Kazimierz Odnowiciel.
Drugą ważną świątynią na Ostrowie Tumskim jest kościół NMP. Ta gotycka budowla powstała w połowie XV wieku, w miejscu, w którym znajdowała się pierwsza siedziba Piastów. Uwagę zwraca również późnogotycki budynek z 1518 roku. To Psałterza, zbudowana dla 12 kapłanów, których obowiązkiem było śpiewanie w katedrze przez całą dobę.

Koniecznie trzeba zwiedzić znajdujące się na Ostrowie Tumskim Muzeum Archidiecezjalne, które swą działalność rozpoczęło pod koniec XIX stulecia. Można tu zobaczyć ciekawe zbiory sztuki gotyckiej oraz kolekcję złotnictwa sakralnego.

wszystkie artykuły »

Szukaj na mapie