Lwów i jego atrakcje

Dodano:

Balansująca pomiędzy kulturą Wschodu i Zachodu Ukraina może pochwalić się jednym z najpiękniejszych miast świata. Założony w XIII wieku Lwów to miasto ważne nie tylko dla Ukraińców, ale i dla Polaków.

Lwów to miasto wielonarodowe i taki właśnie charakter miało przez wieki. Żyli tu obok siebie Rusini i Polacy, żyli tu Niemcy, Żydzi oraz Ormianie. Sąsiadowały tu ze sobą również różne wyznania i religie. Prawosławie, katolicyzm oraz obrządek greckokatolicki sąsiadowały z wiarą ormiańską oraz z judaizmem. Każda z tych kultur, każda z religii pozostawiła tu po sobie trwały ślad.

Lwów to przede wszystkim cenne zabytki. Z czasów Kazimierza Wielkiego zachowała się XIV wieczna katedra Wniebowzięcia NMP. Utrzymana jest ona w stylu gotyku i baroku. Przylegają do niej powstałe w XVII wieku kaplice Kampianów oraz Boimów, w których można podziwiać cenne zabytki sztuki rzeźbiarskiej.

Na uwagę zasługuje również ormiańska katedra, której najstarsza część pochodzi z XIV stulecia. Świątynia ta jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki ormiańskiej w całej Europie. Innym ciekawym zabytkiem lwowskiej sztuki sakralnej jest wołoska cerkiew, zbudowana na przełomie XVI i XVII wieku. Utrzymana w stylu bizantyjsko - renesansowym wyróżnia się okazałą wieżą górującą nad miastem.

Ważnym zabytkiem Lwowa jest unicka katedra św. Jura. Została ona zbudowana w połowie XVIII wieku na planie greckiego krzyża. Szczególnie ciekawa jest jej ściana frontowa, na której znajduje się konny posąg świętego Jerzego. Ciekawa jest również eliptyczna kopuła, przykrywająca świątynię.

We Lwowie koniecznie trzeba zobaczyć również kościół Bernardynów, utrzymany w stylu późnego renesansu oraz rokokowy kościół Dominikanów. Z zabytków zachowanych po ludności żydowskiej zachowała się XIX-wieczna synagoga.

Lwów to również piękne kamienice, które zobaczyć można m.in. przy lwowskim rynku. Lwów to także cmentarze, przy czym polscy turyści obowiązkowo odwiedzają cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt Lwowskich. Tu najlepiej można poznać skomplikowaną historię Lwowa, Polski oraz Ukrainy.

Wyszukiwarka z opcją rezerwacji hoteli online we Lwowie »
 

wszystkie artykuły »

Szukaj na mapie