Najdłuższa mierzeja

Dodano:

Mierzeja Wiślana to wynurzony ponad powierzchnię morza przybrzeżny wał piaszczysty, zamykający całkowicie lub częściowo zatokę morską. Gdy spoglądamy na mapę, odnosimy wrażenie, że Mierzeja Wiślana zaczyna się w okolicach Kątów Rybackich, a kończy nieopodal półwyspu Sambia. Tak rzeczywiście jest, ale tylko wtedy, kiedy mówimy o fragmencie lądu otoczonego z trzech stron wydmami. W rzeczywistości Mierzeja Wiślana jest znacznie dłuższa ( 90km ). Jej długość w Polsce wynosi 56 km. Od północy oblana jest przez wody Zatoki Gdańskiej, a od południa przez Zalew Wiślany. Jej zachodnia część zrosła się z Żuławami Wiślanymi. Największe wzniesienie to Wielbłądzi Grzbiet - 49m n.p.m.

Mierzeja Wiślana zwana też jest Bursztynowym Wybrzeżem, ponieważ na jej plażach można znaleźć najwięcej bursztynów. Legenda mówi, że kiedy piękna boginka morska Jurata zakochała się w biednym, uczciwym rybaku, to gdy dowiedział się o tym bóg Perkun, zgładził ją uderzeniem pioruna. Przy tej okazji zniszczył też jej bursztynowy pałac stojący na dnie Bałtyku. Od tamtego czasu fale morskie wyrzucają na brzeg szczątki wspaniałej siedziby

Mierzeja Wiślana opanowana jest przez wydmy białe i szare. Poza specyficzną dla niej roślinnością dominują tutaj lasy sosnowe. Były one sadzone w XIX wieku przez zaborców pruskich, próbujących zahamować ekspansję wydm. Naturalne lasy wycięto wcześniej w wyniku rabunkowej gospodarki. Ich brak spowodował wędrówkę wydm i zasypywanie rybackich wiosek.

Mierzeja Wiślana jest wykorzystywana głównie w celach turystycznych. Znajdują się na niej takie miejscowości wypoczynkowe jak Gdańsk, Krynica Morska, Stegna, Jantar, Sztutowo. Na mierzei znajduje się Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana oraz cztery rezerwaty przyrody: Ptasi Raj, który w całości znajduje się w Gdańsku; Mewia Łacha - częściowo na terenie Gdańska; Kąty Rybackie, które są ostoją ptactwa a zarazem największym skupiskiem w kraju kormoranów; Buki Mierzei Wiślanej. Najmłodszym, stale usypującym się cyplem mierzei jest Westerplatte.

wszystkie artykuły »

Szukaj na mapie