Wieliczka i jej atrakcje

Dodano:

Wieliczka jest dobrze znana większości osób. Tutejsza kopalnia oraz Muzeum Żup Krakowskich to miejsca chętnie odwiedzane przez turystów i to nie tylko z Polski. Sól od zawsze była największym bogactwem tego miasta i zapewniała mu pomyślny rozwój. O tutejsza kopalnię dbano zatem możliwie jak najlepiej, korzystając jednocześnie możliwie jak najlepiej z jej bogactw.

Wiadomo, że już w czasach Bolesława Chrobrego w Wieliczce wydobywano sól, ale to nie początek przygody tej miejscowości z solą. Już w pradziejach warzono tu sól, prymitywnymi metodami i na mniejsza skalę, niemniej jednak ma to ogromne znaczenie w dziejach Wieliczki.

Średniowiecze to jednak w dziejach Wieliczki okres szczególnie ważny. To właśnie w tym czasie wydobycie zaczyna być prowadzone na szerszą skalę, co więcej - dochody z zup w coraz większym stopniu zasilają królewski skarbiec. Tak cenna dla polskiego państwa kopalnia wymagała szczególnej ochrony, nic więc dziwnego, ze już pod koniec XIII wieku zbudowano tu zamek mający chronić tak cennego dla piastowskiej gospodarki miejsca.

Zamek Żupny dziś nadal służy kopalni soli, teraz już jako Muzeum Żup Krakowskich. Ciekawa wystawa przedstawiająca dzieje miasta oraz unikatowa kolekcja solniczek z różnych stron świata to największe atrakcje, które można zobaczyć na tym zamku.

Najcenniejszym zabytkiem Wieliczki jest kopalnia soli. Udostępniona turystom trasa turystyczna ma dwa kilometry długości i pozwala poznać najpiękniejsze zakątki tego podziemnego królestwa. Najwięcej zachwytów wzbudza rzecz jasna słynna na cały świat podziemna, solna kaplica. Patronuje jej święta Kinga. Do dnia dzisiejszego w kaplicy tej organizowane są msze święte, szczególnie z okazji ważnych uroczystości górniczych. Milion turystów przybywających tu każdego roku z całego świata to chyba najlepszy dowód na to, jak popularna stała się wielicka kopalnia.

Ciekawy zabytek znajduje się w okolicy Wieliczki. To modrzewiowy kościół św. Sebastiana, ufundowany przez Sebastiana Lubomirskiego pod koniec XVI stulecia. Innym ciekawym zabytkiem sakralnym w tym mieście jest ufundowany przez Zygmunta III Wazę kościół oraz klasztor Franciszkanów.

wszystkie artykuły »

Szukaj na mapie