Zwiedzamy wilno

Dodano:

Wilno to miasto wyjątkowe. Jest bardzo ważne zarówno dla Polaków, jak i Litwinów. To właśnie z tym miastem związane były losy wielu wybitnych Polaków. W pobliżu Wilna urodził się Józef Piłsudski, zaś w samym Wilnie uczęszczał do gimnazjum. Z Wilnem związany był również Adam Mickiewicz oraz Juliusz Słowacki. W późniejszym czasie wybitnym Polakiem związanym z tym miastem był Czesław Miłosz. Ich nazwiska do dnia dzisiejszego przyciągają do Wilna turystów z Polski, którzy kochają wprost sentymentalne podróże śladami słynnych rodaków.

Większość wycieczek zwiedzanie Wilna rozpoczyna od wizyty w katedrze św. Stanisława. Turyści wprost uwielbiają tą klasycystyczną świątynię, obok której wznosi się dzwonnica ozdobiona zegarem z XVII stulecia. Tłumy turystów i pielgrzymów spotkać można przy Ostrej Bramie. Tu, przy klasztorze Karmelitów, znajduje się cudowny Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, od lat otoczony wyjątkowo silnym kultem. W pobliżu Ostrej Bramy warto zobaczyć dwie cerkwie. Pierwsza z nich to cerkiew unicka Trójcy Przenajświętszej. Druga to cerkiew prawosławna Ducha Świętego, w której znajdują się cenne relikwie.
Piękny jest również wileński rynek z okazałym ratuszem. Warto odwiedzić to miejsce na początku marca, w czasie jarmarku ludowego.

wszystkie artykuły »

Szukaj na mapie